Slideshow Image 1

En çok okunan

Online Üyeler

0 kullanıcı ve 40 ziyaretçi online

Resimler

sibel-mod-smallsibel-mod-smallsibel-mod-smallsibel-mod-smallsibel-mod-smallsibel-mod-small

  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt Yazı boyutu büyüt
  • Yazdır
  • Eposta
  • paylaş
  • yorumlar
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Sibel Tüzün, tam 7 yıl aradan sonra çıkardığı yeni albümü ‘Saten’i anlattı...  Başarılı şarkıcıyla müziği ve hayata bakış açısını açık açık konuştuk...

Sibel Tüzün’le 7 yıl aradan sonra hazırladığı yeni albümü “Saten” için bir araya geliyoruz. Beyoğlu’nda oturduğum kahveden Sibel Tüzün’ün gelişini izliyorum. Bu kadın kaç yaşında yahu? Boyu kaç? Günde kaç saat spor yapıyor? Saçları ne kadar güzel. Onu bunu bilmem ama durumu şöyle tarif edeyim... Upuzun ve incecik. Üstelik bu kadın bir anne. Biz Türkler böyle durumlarda ne deriz? Hah buldum... Saten gibi kadın maşallah, Allah sahibine bağışlasın...

• Size bakıyorum da, ilk albümünüzden bu yana hiç değişmemişsiniz sanki... Sahi kaç yaşındasınız?

39 yaşındayım, ailemden bana genetik bir miras diyelim.

• Albümün çıkış parçası ‘Erkekleri Tanıyın’ın klip çekimine gelmiştim. Mahmutpaşa’nın kalabalık ortamında kadınlardan biri kocasını dürtüp “Bana da para versen ben de böyle güzel olurum, estetik yaptırırım” demişti... Buradan o kadına seslenmek lazım mı?

Evet seslenelim. Önce estetik konusu netleştirelim. Vücudumda hiç estetik yok, sadece kızımı uzun bir süre emzirdikten sonra göğüslerimi eski haline getirdim. Hepsi bu. Ayrıca güzelliğin çok parayla ilgili olduğunu düşünmüyorum, bence insanın güzelliği hayata nasıl baktığıyla ilgili. Ne kadar seviyorsan o kadar güzel görünüyorsun. Ciddiyim, tüm sır burada yatıyor.

• Harika, sevdim bu bakışı. Peki güzelliği bir kenara bırakıp müziğe dönelim. 6. albümünüzü çıkarma arifesindesiniz. İlk albümünüz “Ah Be Kızlar”ı hazırlarken neler olmuştu hatırlıyor musunuz?

Hatırlamaz mıyım... 1992 yıllıydı. Raks müzikten çıkıyordu albüm. O zamanlar bugün tanıdığın herkesin çıtır evresi

• Kim mesela?

Mesela ben, Kenan ve Ozan Doğulu kardeşler, İskender Paydaş, Ümit Kuzer hepimiz tıfıl çocuklardık. İskender Paydaş benim aranjörüm ama ne yaptığından pek emin değil. Öyle güzel günlerdi. Hepimiz küçüktük ve deneyimsizdik. Şimdi de heyecanlıyım o zaman da heyecanlıydım. Bugün bile midemde kelebekler uçuşuyor.

• Beğenilip beğenilmeme telaşı mı?

Yoo sadece yaptığını paylaşma isteği ve onun yarattığı heyecan var.

• Peki ya müzikal donanım? Bunca zamandır müziğin içindesiniz, yıllar size bu konuda neler katmış?

Geçen zamanı hiç boşa geçirmemişim onu iyice gördüm. Bu sefer, çok geniş bir ekiple ekibin başı olarak çalıştım. Zeynep Talu ve Tansel Akdoğan yanımda ama herkesi ortada tutan biriydim. Bu işin altından kalkabildim.

• Şarkıcının aynı zamanda prodüktör olmasının katma değeri nedir?

Kendi kariyerimle ilgili kararları benim almam gerektiğini düşünüyorum. Sadece yorumcu olmak değil ya da başkaların yazdığı şeyleri seslendirmek değil, şarkımın içinde çalan davulun nasıl çaldığını bilmeliyim.

• Albümünde çalan davulun sesinden bihaber olan şarkıcılara ayıp etmeyelim burada...

Yok canım ayıp etmeyelim. Sadece ilgin ve bilgin varsa işin içine daha fazla giriyorsun ve bas gitardan nasıl bir ses duymak istediğini kayıt sırasında anlatıyorsun. O zaman aranjör de müzisyen de seni işin içine çekiyor. Böyle olursa gerçek bir ekip çalışmasından bahsedebiliriz. Bilmiyorsan fikir de üretemezsin zaten orada var olmanın bir anlamı olmaz. Kısacası kendimi prodüktör olarak beğendim ve takdir ettim.

• Sadece kendi albümlerinin prodüktörlüğünden mi bahsediyoruz?

Şimdiye kadar öyleydi, bu işte anladım ki başka işler için de çalışmalıyım. Prodüktörlük yapmaya başlayacağım.

• Nasıl şarkılar söylüyorsun?

Çok net duyguları olan şarkılar! Söylerken çok eğleneceğiz. Albümde aşk var ama aşkın altında güçlü bir tavır var. Buzukiler, kanunlar Akdeniz havasıyla seni içine alıyor. Biz stüdyoda oynaya oynaya kaydettik çünkü. Alt yapıların canlı çalınmış olması tam duyguyu veriyor. Kısacası albümüm kendini net ifade edebilen dişi bir kadın gibi...

• 1969’dan 2010’a ışınlanmış bir cover şarkınız var...

Erkekleri Tanıyın! Şarkının sözlerini çok beğendim, 69’da yazılmış olmasına rağmen yeni bir şarkı gibi geliyor kulağa. Ayrıca çok naif sözleri olan bir şarkı. Hoşuma gitti. İlk önce ona klip çektik. Zeynep Talu’yla küçük bir tatil yaparken şarkı dilimize dolandı. Tansel’e yolladım hemen. Şarkı girdiğinde hemen avaz avaz söylemek istiyorsun.

• Neden 5 şarkılık bir E.P. yaptınız?

12 şarkıya hak ettiği enerjiyi ve ilgiyi veremiyorsun. Ben onu Kırmızı albümünde çok zorladım. 10 şarkı vardı 7’sine klip çektim. Biraz daha kassam diğerlerine de çekerdim. Bir albümde 3 şarkı olsun diğerleri kenar süsü olsun mantığında olmadım hiçbir zaman. Şimdi 5 şarkım var ve her biri ilgiyi ve klibi hak ediyor. Satış olarak da düşündüğünde ‘Maxi single’mış gibi bir fiyatla çıkacak ama içinde tam 5 tane şarkı olacak. Bu hem benim hem dinleyici için daha avantajlı oldu.

• Peki kariyerinin en sevdiğin yılları hangileriydi?

Her yıl bir öncekinden daha iyi gidiyor diye düşünüyorum. Tek bir yıla takılıp kalmıyorum. Gelişiyorum ve değişiyorum.

• Anne olmadan önce ve sonra değişim yaşadınız mı, annelik nasıl etkiledi sizi?

Hayatımı etkiledi, müziğimi de... Artık daha sakinim. Tak tak yapalım diyordum, şimdi durup düşünüyorum. Bir de çocuğumun büyümesini izlerken aslında bir anlamda öze dönüyorsun. Yıllar içinde yaşadığın başarılar ya da başarısızlıklar seni ilk halinden çıkarıp başka bir davranış şekline sokuyor. Çocuğunun hareketlerinde kendi öz seni görmeye başlıyorsun ve yaşamı yeniden en doğal şekliyle biçimlendiriyorsun.

KAHVE VE DEDİKODU

Zeynep Talu’yla sıkı dostsunuz, birlikteyken neler kaynatıyorsunuz?

• Hahah... Zeloş benim 15 yaşından beri arkadaşım. Dostluğumuz çok eskiye dayanıyor. Onunla bir araya geldiğimizde sürekli aklımıza projeler geliyor ve onları konuşuyoruz. Ve senin fark ettiğin durum dedikoduyu sadece kahve içerken yapıyoruz. O da birazcık... Tamam tamam kahve bitene kadar... Kahveden sonra da... Neyse sonraki soruyu alayım. (Kahkaha atıyor...)

• Engin Güven’le evlisin ancak albümün gitarlarını eski eşin Levent Candaş çalıyor... Bu nasıl bir denge?

Sebebini inan bilmiyorum ama böyle gelişti. Sanırım bu konu derin bir saygı ve sevgiye bağlanıyor. Yani lafta bir saygıdan bahsetmiyorum...

CAZ ALBÜMÜ YAPACAĞIM

• Uzun bir ayrılık oldu sizin için, 7 yıl sonra dolu dolu bir albümle geldiniz, muhakkak başka planlarınız da vardır?

Aklımda neler var neler. Bir kere her şey yolunda giderse mart ayında 5 şarkı daha çıkaracağım.

• Uzun zaman caz performansları yaptınız sizden caz albümü bekliyordum açıkçası ama pop geldi...

Yapacağım ama onun için İsveç’te yaşayan dünyanın her yerinde caz festivallerine katılan iki arkadaşımla programlarımızı denk getirmemiz gerekiyor. Bir araya gelip burada birkaç defa sahne alacağız sonra repertuvar çalışmaları... Caz albümü gelecek ama dur bakalım, ne zaman.

HT PAZAR / ZEYNEP BAKIR UMARCA-ÖZEL RÖPORTAJ

Yorum Ekle

Make sure you enter the (*) required information where indicated. Basic HTML code is allowed.

Hayal Kahvesi

----

events

Resimler

sibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottomsibel-mod-bottom

İletişim

MENAJERLİK, BOOKING: YELDA ÖNEN- SU ORGANİZASYON
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 0533 711 56 81
İLETİŞİM DANIŞMANI: Özgür Aras PR Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 0212 272 17 64 - 65
RADYO PR DANIŞMANI: Mine Ayman

Sosyal ağlar

Bizi takip edin:

facebook

twitter

youtube